Friday, August 17

“Bomba” e merkatos: Sarri dhe Hysaj drejt Chelsea

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ndërsa Napoli përpiqet të realizojë ëndrrën e popullit të vet (siç u shpreh Maurizio Sarri pas fitores kundër Juventusit), e ardhmja e sezonit të ardhshëm është mjaft e pasigurt. Për të krijuar disa dyshime në mesin e tifozëve është pikërisht pozita e trajnerit toskan, i cili në mënyrë të përsëritur ka thënë se nuk e di ende nëse do të vazhdojë ose jo me ekipin napolitan.

Sot në “Tuttosport” vjen një skenar i habitshëm, i cili mund të zhvendoste plotësisht vëmendjen e tifozëve të Napolit. Gjatë kësaj jave Alessandro Pellegrini, gjithmonë krahu i djathtë i trajnerit napolitan, ishte në Londër për një intervistë me menaxhmentin e Chelsea.

Ekipi i presidentit Roman Abramovich, i cili do të përshëndet me Antonio Conte në fund të sezonit, është duke menduar Sarrin si një trashëgimtar të denjë. Tashmë është gati një kontratë dyvjeçare, prej 5 milionë urosh neto (plus bonuse) dhe 8 milionë euro për të zgjidhur kontratën me Napolin, sipas klauzolës ekzistuese të lirimit.

Por kjo nismë nuk do të përfundojë këtu. Ne jemi ende në informacione, që kanë të bëjnë me hipoteza, por qëllimi i Chelsea do të jetë për t’i dhënë mundësinë Maurizio Sarrit të marrë në Londër edhe dy nga lojtarët e tij: Koulibaly (që kushton 100 milionë euro) dhe Hysaj (55 milionë euro, ka një klauzolë që vlen vetëm për thirrjet ndërkombëtare) .

Një skenar që aktualisht duket fantazi, por në disa javë mund të marrë shumë më tepër konturet e vërteta, sa më shpejt që Maurizio Sarri të shpallë zyrtarisht zgjedhjen e tij: të vazhdojë, apo jo me Napolin. Shumë do të varet nga fitorja e “scudettos”, patjetër…

...

Share.

Leave A Reply