Wednesday, August 15

Ish-ylli i Real Madridit dhe Liverpoolit dënohet me pesë vjet burg për evazion fiskal

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Prokurori publik në Madrid ka kërkuar që ish-mesfushorin e Realit Xavi Alonso të dënohet me pesë vjet burg për evazion fiskal.

Prokurori akuzon yllin tashmë të pensionuar spanjoll, duke mashtruar shtetin nga € 2 milion gjatë viteve fiskale 2010,2011 dhe 2012 gjatë kohës së tij në Santiago Bernabeu.

Ka pasur gjithashtu thirrje për kontabilistin e Alonsos, Ivan Zaldua, që gjithashtu të përballet me të njëjtën ndëshkim për pjesën e tij në mashtrimin e supozuar.

Alonso u këshillua në vitin 2016 se ai gjithashtu vuri në dukje se ish-lojtari shfrytëzoi të drejtat e tij të imazhit së bashku me Zaldua duke depozituar fonde në një kompani që besohet të jetë e vendosur në Madeira.

Kompania u konstatua se i përkiste biznesmenit të Panamasë dhe Alonso është akuzuar se po përpiqet të fitojë “statusin jo spanjoll” duke përdorur këto llogari jashtë vendit në periudhën 2009-2012.

/Gazeta Prishtina/

...

Share.

Leave A Reply