Wednesday, August 15

Dembele duhet të kalojë provimin përfundimtar në Barcelonë thotë Xavi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ousmane Dembele duhet të kalojë “një provim përfundimtar” në Barcelonë nëse ai duhet të provojë veten dhe të arsyetojë një shumë prej 105 milionë eurosh, thotë Xavi.

Legjenda Blaugrana tha për So Foot: “Ai do të ketë nevojë për pak kohë. Barca është një provim përfundimtar për një futbollist. Është sikur Dembele po kalon një diplomë Master tani sepse jo të gjithë mund të luajnë për këtë klub.

“Pse? Sepse ju duhet t’i dini gjërat tri herë më shumë se dikush tjetër. Barca luan në vetëm 30 metra të fushës.

“Dembele ka shumë talent, ai është shumë i shpejtë, por këtu, ai nuk do të ketë hapësirën që kishte në Dortmund apo Rennes. Ai kishte më shumë hapësirë, kështu që kishte më shumë kohë atje. ”

Xavi shtoi: “Ai do të duhet të mësojnë të mendojnë më shpejt, në disa mijë e një sekondë. Këtu do të shohim nëse ai ka mentalitetin.

“Ai duhet të thotë me vete: ‘Unë jam një lojtar i Barcelonës’. Ju duhet të jeni mendërisht të fortë, të keni bindje.

“Ka lojtarë mesatarë që kaloi 15 vjet në Barça, sepse ata kishin karakter. Dhe ka disa lojtarë të shkëlqyeshëm që nuk kanë bërë asgjë, sepse nuk mund të përballojnë presionin.

“Në stërvitje, kur i patë, do t’i thonit vetes: ‘Ata do të thyejnë gjithçka. Ata do të jenë legjenda “. Por jo. Sa më shpejt që ata hynë në fushë, këmbët e tyre filluan të lëkunden, ata nuk donin topin më. Dhe ju do të pyesni: ‘WTF ***, çfarë po ndodh me ta?’ ”

“Kur ka zjarr, Marcelo, [Luka] Modric ose Sergio Ramos nuk e fshehin. Përkundrazi, është në këtë moment që ato shfaqen.

“Çfarë bëri Lucas Vazquez kundër PSG? Ai hyri në fushë me dëshirën për të fituar. Një raketë. Djali madje shkoi në zonën e [Presnel] Kimpembe. Dhe atje ju thoni vetes: ‘Çfarë po bën ai? Ai është i çmendur apo çfarë? “Jo, ai është vetëm mentalisht i fortë.”

/Gazeta Prishtina/

...

Share.

Leave A Reply