Wednesday, August 15

“Pro” dhe “kundër” rikthimit të Neymar te Barcelona

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

 

Siç raportohet sot nga “Mundo Deportivo”, Neymar ka shprehur dëshirën për t’u larguar nga Parisi dhe rikthyer në Barcelonë. Merret vesh se ai do të ishte gati të fliste me drejtuesit e klubit blaugrana, duke pranuar edhe fajin e largimit nga “Camp Nou” verën e kaluar. Kjo kthesë e Neymar vjen pas ndryshimit rrënjësisht të idesë së tij, teksa dëshira për ta ndërtuar imazhin e vet larg nga Messi në Ligue 1 duket se ka qenë e gabuar.

 

Pro
Është praktikisht “harakiri” për të thënë se Neymar duhet të kthehet te Barcelona, ​​por, nga pikëpamja e futbollit, nuk është aspak e paarsyeshme dhe madje jologjike. Gjithkush “shkulte flokët” para një gjysmë viti, kur braziliani ishte duke “u paketuar” në drejtim të Parisit, jo në Madrid, të mos harrojmë, diçka që mund të kuptohet si një veprim i dikujt që dëshiron të jetë më i miri. Ai nuk është një “barcelonista” dhe kurrë nuk do të jetë. Bazuar në cilësitë që një lojtar si Neymar të jep, unik në botë, është i padiskutueshëm. Barcelona do të ishte më e fuqishme me të, aq më tepër tani, pasi provoi se çfarë kushtonte për të kapërcyer një Chelsea të vendosur mirë. Rikthimi i brazilianit do t’i shtonte dozën e talentit skuadrës katalanase, që, pavarësisht nga një superstar si Messi, askush nga pjesa tjetër e lojtarëve blaugrana nuk e ka. Me Neymar, Barcelona do të rikuperonte modulin 4-3-3, që i ka dhënë kaq shumë sukses. Pra, do të “ringjallej” MSN, që bëri të ëndërrojnë katalanasit dhe të dridhen të gjitha mbrojtjet e Europës. Është e vërtetë se skuadra e Valverde është kompakte, por a nuk ishte e tillë skuadra e parë e Luis Enrique?

 

Kundër
Jo për të përmendur, në asnjë mënyrë. I vetmi që do ta pranonte kthimin e tij në këto rrethana do të ishte Messi, por ky nuk është rasti. Neymar ishte me vetëdije të pabesë. Ambicia e tij, por e tepruar ekonomike, e verboi atë. Ai mashtroi Barçën dhe bordin e saj drejtues. Braziliani e lejoi veten të bëhej tallje kombëtare, duke kërkuar shpërblimin e tij personal. Pak u kujdes të mendonte për Barcelonën, që nuk kishte kohë për të gjetur një zëvendësues për të. Ai bëri lojë të dyfishtë deri në fillim të gushtit, siç pranoi trajneri Valverde. Dhe, më tepër, i la Barcelonës në derë denoncimin e kërkimit të shpërblimit për një rinovim që nuk përputhej. Ai nuk konsiderohet më një idhull në radhët e tifozëve katalanas. Neymar dëshiron të kthehet, sepse është keq te PSG-ja, sepse bashkëlojtarët në “Parces des Princes” nuk e mbështesin atë, ndërsa Ligue1 nuk e nxit, jo sepse ndjehet nostalgjik për Barcelonën. Dhe, nëse ai ka qenë mosmirënjohës një herë me mospërfilljen e mjedisit katalanas, mund të jetë përsëri i tillë. Ah! Natyrisht, për cilësinë e tij, mund të jetë “Top i Artë” i ardhshëm…, por kur Leo Messi të pensionohet, natyrisht.

 

...

Share.

Leave A Reply